Instrukcja Obsługi Kota

Zanim przyjmiesz pod swój dach kota, odpowiedz sobie na poniższe pytania. Pamiętaj, że kot żyje 15-20 lat i jesteś za niego odpowiedzialny przez cały ten czas!

 

Oto kilka pytań, nad którymi powinieneś poważnie pomyśleć:

    1. Czy jesteś przygotowany na koszty utrzymania kota? Miesięczne utrzymanie plus opieka weterynaryjna to wydatek, który powinieneś uwzględnić w swoim domowym budżecie. Przemyśl koszty wyprawki kociej oraz zabezpieczenia okien i balkonu. Więcej na ten temat przeczytasz w rozdziale 1 – klik i 2 – klik.
    2. Czy w domu nikt nie ma alergii na „sierść kota” (tak naprawdę alergenem jest głównie białko zawarte w ślinie kota, o szczegółach piszemy w rozdziale 16 – klik)?
    3. Czy będziesz miał czas dla kota? Czy zapewnisz mu opiekę na czas wakacji lub innych wyjazdów? Podpowiedzi rozwiązań znajdziesz w rozdziale 12 – klik.
    4. Czy lubisz pedantyczny porządek i przywiązujesz się do rzeczy (np. mebli, dekoracji, dywanów)? Kot czasem może coś podrapać, zwymiotować na nowy dywan albo niechcący popsuć. Czy pomyślałeś o tym, że zwierzę w domu to również jego sierść na dywanie, fotelach i wszystkich ubraniach, żwirek na podłodze itp.?
    5. Czy wiesz, kto będzie odpowiedzialny za karmienie i pielęgnację kota oraz utrzymywanie w czystości kuwety? Tego nie można sobie odpuścić, bo się ma gorszy dzień czy jest się chorym. O jedzeniu piszemy w rozdziale 3 – klik, a o kuwetowych sprawach w rozdziale 4 – klik.
    6. Czy w twoim domu są małe dzieci? Jeśli tak, to pomyśl o bezpieczeństwie i kota, i dziecka. Jeśli dopiero je planujesz, zastanów się, czy kot nie przestanie być potrzebny i nie stanie się według ciebie zagrożeniem dla malucha? A jeśli to dziecko chce kota, czy nie jest to tylko jego chwilowy kaprys? Co zrobisz z kotem, kiedy dziecko uzna, że zwierzę mu się znudziło? Koniecznie przeczytaj rozdział 8 – klik.

 

Nieprzypadkowo używamy określenia „adopcja” — z chwilą przyjęcia kota do domu, przyjmujesz go także jako członka swojej rodziny. Dlatego warto zastanowić się nad tym, czy naprawdę jesteś gotowy, by rodzinę powiększyć.

 

»»My, ludzie, mamy nadmierną skłonność do przypisywania wszystkim innym stworzeniom ludzkich cech i zachowań. Stąd powiedzenia o „mściwych kotach” czy „wyrafinowanych futrzakach”. Staramy się unikać takich sformułowań w tym e-booku. Czasem jednak używamy potocznych określeń, jeśli wyjaśnienie danego mechanizmu behawioralnego wymagałoby zbyt specjalistycznego wywodu. Umieszczamy je wówczas w cudzysłowie, np. „grymaszenie” przy miskach.««

 

Rozdziały

Rozdział 1 – Kocia wyprawka czyli co kupić, zanim zabierzesz kota do domu.

Rozdział 2 – Bezpieczna przystań czyli jak przygotować dom na przyjęcie kota.

Rozdział 3 – Miautastyczna restauracja czyli jak zdrowo karmić kota.

Rozdział 4 – Kocie sprawy czyli kuweta i higiena.

Rozdział 5 – Pokaż kotku, co masz w środku czyli opieka weterynaryjna i profilaktyka.

Rozdział 6 – Nie mnóż nieszczęść czyli sterylizacja i kastracja.

Rozdział 7 – Czy rodowód jest dla snobów? Czyli hodowle i pseudohodowle.

Rozdział 8 – Międzygatunkowe rodzeństwo czyli kot i dziecko.

Rozdział 9 – Witaj na świecie czyli o opiece nad kocimi oseskami i niemowlakami.

Rozdział 10 – Nie bój się kota z przeszłością czyli o adopcji kota dorosłego.

Rozdział 11 – Dwa koty w jednym stały domu czyli jak opiekować się więcej niż jednym kotem.

Rozdział 12 – Kot w podróży czyli o transporcie, urlopach i przeprowadzkach.

Rozdział 13 – Życie na krawędzi. czyli kot wychodzący.

Rozdział 14 – Wolny jak… kot czyli koty bezdomne i wolno żyjące.

Rozdział 15 – Jak pomagać kotom? czyli co mogę zrobić dobrego.

Rozdział 16 – Fakty i mity o kotach czyli czy kot pije mleko i spada na cztery łapy.

 

Szanowne Koty potrzebują weta i jedzenia!

FaniMani