Poidełko dla owadów

utworzone przez | cze 11, 2023 | Aktualności, Różne oblicza wolontariatu

Jak piją owady?
Owady nie piją wody bezpośrednio ze zbiornika albo tafli, gdyż nie potrafią tak jak ptaki unosić się nad lustrem wody. Pobierają one wodę z wilgotnych lub nasiąkniętych wodą naturalnych elementów, takich jak mech czy kora, stając odnóżami na dobrze przyczepnym gruncie. Niestety, w okresach susz, czasami nawet owadom ciężko jest o źródło nawodnienia. Jest jednak sposób na to, aby pomóc tym stworzonkom. Czy wiedzieliście o istnieniu poidełek dla owadów?

Czym są poidełka i jaką funkcję pełnią?
Poidełka to bardzo łatwy sposób na dostarczenie owadom wody, niezbędnej do ich funkcjonowania. Szczególnie w czasie susz, poidełka mogą okazać się dla owadów niemalże zbawienne. Te małe stworzenia szukają w upale wody, która je nie tylko ochłodzi, lecz przede wszystkim uchroni przed wyginięciem. Poidełko ma zatem być swego rodzaju źródłem, do którego owady w każdej chwili mogą przylecieć i zaspokoić swoje pragnienie. Szczególnie w miastach, gdzie ilość drzew i innych roślin jest minimalna, owady mają utrudniony dostęp do wody. Wówczas wystarczy tylko parę minut poświęconych na wykonanie takiego poidełka i wystawienie go na balkon – owady będą nam za to ogromnie wdzięczne! Warto również pamiętać, że poidełko jest przydatne nie tylko podczas gorącego lata. Możemy pomóc owadom zarówno wiosną, jak i jesienią.

Dlaczego poidełka dla owadów mają sens?
Większość roślin jest owadopylna, czyli aby wydać nasiona, musi zostać odwiedzona przez owady. W zdecydowanej części roślin nasiona znajdują się w owocach, które powstają z zapylonych kwiatów. Ma to dla nas znaczenie, ponieważ wszystkie owoce i warzywa zawdzięczamy m.in. pracy pszczół i innych owadów zapylających. Ponadto, zapylacze nie tylko biorą udział w zapylaniu, ale również eliminują szkodniki żerujące na uprawach warzyw i owoców.

Owadom można pomagać na różne sposoby, np. poprzez wprowadzanie do naszych ogrodów domków dla owadów, zakładanie kwietników wabiących pszczoły z wiatropylnymi roślinami jako źródło pokarmu czy zakładanie łąk kwietnych. My skupimy się dzisiaj na zbudowaniu poidełka, które umożliwi owadom pobieranie niezbędnej do życia wody.

Jak samemu wykonać poidełko dla owadów?

Przedstawiamy Wam prostą instrukcję wykonania poidełka dla owadów.
To tylko kilka minut, a może uratować życie setkom pożytecznych stworzeń!

Do wykonania poidełka potrzebujesz:
– płaskiej podstawki (może być płaski pojemnik lub podstawkę pod doniczkę)
– piasku do przykrycia dna podstawki
– mchu
– kawałków kory drzewa iglastego
– płaskich kamieni
– szyszki
– roślinek ogrodowych
Można użyć również patyczków i innych naturalnych elementów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wszystkie elementy będziemy układać na podstawce. Najważniejszą zasadą jest to, aby każdy z nich ściśle do siebie przylegał, a między nimi nie było dziur, odstępów ani uskoków. Powinny one być ułożone tak, aby tworzyły całość, a owad mógł po nich bez problemu chodzić.

 

 

Teraz czas na najważniejszy komponent, czyli wodę. Należy nalać jej tylko tyle, aby wchłonęły ją poszczególne elementy. Nie może być jej za dużo, ponieważ owady mogą się w niej utopić. I voilà! Nasze poidełko dla owadów jest gotowe. Chyba nie wydaje się to trudne. Szczególnie w dobie ogólnodostępnych materiałów, z których można czerpać inspirację. Tak właśnie Agata ze swoim doświadczeniem i odrobiną YouTube’a,
wyczarowała dla owadów małą przystań. Cieszymy się, że tym samym zachęca ona do wypróbowania metody “do it yourself”. W przełożeniu dosłownie oznacza to ogromną satysfakcję z pomagania naszej planecie.;)

 

 

 

O autorce tekstu:
Roksana Chodakiewicz, studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Zakochana w słowie i obrazie; tworzy zarówno teksty jak i ilustracje, którymi dzieli się na swoim Instagramie – klik. Skupiona na odczuwaniu świata. Największą sztuką jest dla niej piękno natury oraz jej detale. Zamyka to wszystko w swoich pracach, rysowanych piórem i tuszem.

Szanowne Koty potrzebują weta i jedzenia!

FaniMani