Wesprzyj nasze Szanowne Koty poprzez darowiznę!

utworzone przez | lis 28, 2022 | Aktualności

Darowizna – temat budzący sporo emocji i wątpliwości. I słusznie. W końcu coraz więcej osób ma dość dawania komuś czegoś za darmo. Darowizna jest przede wszystkim dobrowolna. Jeśli ktoś chce przekazać darowiznę to super, a jeśli ktoś nie chce to też ok. Darowizny powinny wynikać z możliwości i chęci danej osoby/firmy, a nie z podejścia ,,daj, bo nam się należy”. Tak, piszemy to wprost, bo nie chcemy nikogo przymuszać, chcemy zarysować ważność i potrzebę działań naszej fundacji. A Wy sami zdecydujecie, czy chcecie nas wesprzeć.

Skupmy się więc na tej grupie, która chciałaby przekazać darowiznę. Czy wiedzieliście, że darowizna nie musi Was nic kosztować? Ktoś teraz zacznie zastanawiać się o co w tym chodzi. To bardzo proste.

Większość z nas każdego roku rozlicza PIT. I w tym dokumencie mamy możliwość przekazania 1,5% na daną organizację. I co najlepsze, jak sami nie wybierzemy organizacji, to ten 1,5% i tak zostanie nam zabrany. Tylko może zostać przekazany komuś, komu byśmy nie chcieli. A dlaczego? Dlatego, że jeśli sami nie zaznaczymy kogo chcemy wesprzeć, to zadecyduje za nas rząd i sejm. Ten 1,5% trafia wtedy do tak zwanego wspólnego worka, bo te pieniądze należą do państwa i podatnicy i tak je muszą oddać.

Czy w takiej sytuacji, nie lepiej samodzielnie zdecydować, kogo chce się wesprzeć? Lepiej, zdecydowanie lepiej. Ktoś powie, ale to tak mała kwota, że niech robią z nią co chcą. I w ten sposób pomyślą tysiące osób i ta kwota, co wpadnie do tego wspólnego worka już nie będzie taka mała.

Jako osoba fizyczna możesz też przekazać darowiznę w każdej chwili. Np. poprzez przelew na konto fundacji lub przez naszą stronę internetową. Osoby fizyczne mogą odliczyć od dochodu darowiznę lub darowizny przekazane na cele pożytku publicznego, jeśli ich łączna kwota w danym roku podatkowym nie przekroczy 6% ich dochodu. W kwestii osób prawnych limit odliczeń wynosi 10% dochodu.

No to zajmijmy się teraz darowiznami od firm. Każda firma może przekazać darowiznę, jeśli chce. I znów podkreślamy, że najważniejsze jest to, aby chciała dobrowolnie nas wesprzeć. Wymaganie od firm, że mają nam coś dać nie jest ok. Podkreślamy to, bo nie popieramy działań w stylu ,,masz biznes, to płać”. Biznes to biznes i istnieje w innym celu. Dlatego, jeśli jakaś firma chce nas wesprzeć to super, a jeśli nie to też ok.

Skupmy się ponownie na tych firmach, które chcą nas wesprzeć darowizną. Zacznijmy od tego, że nie jest konieczne zawieranie pisemnej umowy dotyczącej darowizny między firmą, a fundacją. Momentem zawarcia umowy jest po prostu moment przekazania darowizny. Kluczowe jest, że nie każdy przedsiębiorca może odliczyć darowiznę od podatku.  Przedsiębiorcy rozliczający się w oparciu o podatek liniowy oraz kartę podatkową nie mogą odliczyć darowizny od podatku. Pozostali przedsiębiorcy mogą odliczać darowiznę od dochodu, a ryczałtowcy od przychodu. Jeśli macie wątpliwości co do formy rozliczania się, najlepiej wyjaśnijcie to ze swoim biurem księgowym.

Co jest mega ważne? Wszelkie potwierdzenia. Jeśli przekazujecie jako firma darowiznę w formie przelewu pieniężnego, to pamiętajcie, aby odpowiednio to zaznaczyć. W tytule przelewu powinno znaleźć się słowo ,,darowizna”. Będą też potrzebne dane organizacji, którą wspieracie. W przypadku darowizny innej niż pieniężna, konieczny jest dowód np. zakupu przekazanych produktów, wartość przekazanej darowizny i oświadczenie obdarowywanego. Nie zapominajmy też o podatku Vat. Jeśli przedmiotem darowizny są towary, które posiadają podatek VAT, to za kwotę darowizny uważa się wartość danego towaru wraz z podatkiem.

Pewnie na pierwszy rzut oka wygląda to dość skomplikowanie, ale takie nie jest. W przypadku firm, zawsze można skonsultować sprawę z księgowością, pracują tam specjaliści i specjalistki, którzy są obeznani w temacie i na pewno doradzą najlepsze rozwiązanie.

W przypadku osób fizycznych najłatwiejszą formą darowizny jest przekazanie 1,5% podatku, ale oczywiście zachęcamy też do innej pomocy naszym kociakom np. darowizna przez naszą stronę internetową, ustawienie stałego, comiesięcznego przelewu. Trwa to moment, a każda kwota jest ważna. Tak każda kwota, nawet ta najdrobniejsza. Liczy się fakt, że pomagacie, a nie wielkość kwoty, którą wpłacacie. Czasami trudno wygospodarować większą kwotę, aby wesprzeć działania fundacji, ale ustawiając stały przelew np. 10 zł miesięcznie, uzyskamy rocznie już 120 zł.  Jak pomnożymy to przez kilkanaście lub kilkadziesiąt osób, to wyjedzie nam naprawdę konkretna kwota.

Nasze kociaki doceniają każdą pomoc i nie grymaszą. Chociaż wszyscy wiemy, że koty miewają czasem humorki i lubią rządzić, ale na tym właśnie polega ich urok. Czyni je to również niezwykłymi i przesympatycznymi zwierzakami.

Pamiętajmy więc o naszych czworonożnych przyjaciołach, którzy dostarczają nam wiele radości i są wspaniałymi towarzyszami w naszym życiu. A jeśli mamy taką możliwość i chęć, to wesprzyjmy je w miarę naszych możliwości i będzie to naprawdę wystarczające.

 

Szanowne Koty potrzebują weta i jedzenia!

FaniMani