Rozdział 2 – Żywienie kota

Rozdział 2 – Żywienie kota

Ważne, żeby kot miał stały dostęp do czystej, świeżej wody. Najwygodniej jest karmić go dobrą, markową karmą np. Animonda, Hill’s, Royal Canin, Acana, Sanabelle, Leonardo, Eygle lub inne. Kosztuje więcej niż Kitekat czy Whiskas, ale doświadczenie kociarzy i weterynarzy uczy, że koty są po niej zdrowsze i silniejsze. Oszczędzasz zdrowie kota i pieniądze wydane na weterynarzy. Unikaj sklepowych karm typu Biedronka czy Tesco (oraz wyżej wymienionych Whiskasów – Friskies również) produkowanych na rynek polski. Karmy te mają bardzo małą zawartość mięsa w sobie (zazwyczaj ok. 4%), a wiele bardzo przetworzonej soi, nafaszerowane są chemicznymi ulepszaczami smakowymi, żeby kot je chętnie jadł, ale nie są ani zdrowe, ani tanie. Przeczytaj, jaki mają skład poszczególne karmy i wybierz tę, która ma procentowo największą zawartość mięsa. Druga sprawa, że kot markowej karmy zje mniej, bo jest pożywna i sycąca. Marketową się zajada, bo ta po prostu “przelatuje” przez niego. Pomyśl o tym, przelicz i wybierz to, co lepsze dla kota. W zasadzie powinno się go karmić “mokrym” pożywieniem, a suche chrupki traktować uzupełniająco. Ale można karmić głównie suchym i też będzie ok. Przede wszystkim, sucha karma powinna być podawana kotom, ponieważ gryzienie jej zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego. Pamiętaj – czytaj skład tego, co kupujesz kotu, nie sugeruj się reklamą i kolorowym opakowaniem. Rewelacyjnie opracowana Tabela najlepszych i polecanych suchych oraz mokrych karm dla kotów w rożnym wieku – opracowana przez forumowiczkę z miau.pl Anje (anja@miau.pl) – tabela polecanych karm.

Zestawienie karm z dolnej i górnej półki według składu i kosztów dziennego wyżywienia

Na stronach internetowych producentów tanich karm nie doszukałam się składów karm. Pofatygowałam się więc do sklepu, gdzie kupiłam suchy Whiskas i mokry Kitekat. Obejrzałam składy pozostałych marek tanich karm – minimalnie różnią się od siebie składem. Informacje na temat składu są dość skąpe. W karmie bardzo istotna jest zawartość mięsa. Białko może pochodzić np. z soi. A białko zwierzęce i roślinne różnią się od siebie składem aminokwasowym. Białko roślinne nie jest optymalne nawet dla człowieka. A dla kota – stuprocentowego mięsożercy, największa pula białkowa powinna powchodzić z mięsa. I na dobrej karmie podany jest skład surowców mięsnych: tyle a tyle wołowiny, tyle kurczaka, tyle łososia. Policzmy teraz na konkretnych przykładach, jaka jest różnica w cenie tanich karm, w stosunku do karm dobrej jakości (z podziałem na mokre i suche). Poniżej zestawienie błędów w żywieniu kotów – opracowane i zapożyczone z http://republika.pl/kocia_stronka/zywienie.html

Najczęstsze błędy popełniane w żywieniu kotów:

 1. Karmienie kota tanimi karmami, które można kupić w każdym supermarkecie (są niskiej jakości, mają dużą ilość konserwantów i innych chemicznych dodatków).
 2. Podawanie karmy prosto z lodówki (można w ten sposób zafundować kotu poważną chorobę).
 3. Podawanie karmy nieświeżej.
 4. Karmienie tylko jednym rodzajem karmy (koty się do niej przyzwyczajają i w pewnym momencie nie chcą już jeść niczego innego, co w sytuacji, gdy np. karma zostanie wycofana z rynku – może powodować duże komplikacje, a nawet tragedie. Podobnie – gdy kot zje jednak coś innego, nawet przypadkiem – może dostać bardzo silnej biegunki).
 5. Podawanie zbyt dużej ilości ryb (zawierają tiaminazę, która niszczy tiaminę. Jej niedobór powoduje nieodwracalne uszkodzenia mózgu i drgawki. Gotowanie niszczy tiaminazę, ale i tak duża ilość składników mineralnych zawartych w mięsie ryb, powoduje nadmierne ich wydzielanie w moczu, co może być przyczyną powstania w nim kryształów i kamieni).
 6. Podawanie mleka (jeśli kot nie ma po nim żadnych problemów – można je stosować, ale u wielu kotów powoduje silne biegunki i wycieńczenie zwierzęcia, dlatego w żadnym wypadku nie wolno go podawać kotom wolno żyjącym).
 7. Podawanie kotu kości i rybich ości (bardzo częsta przyczyna zagrożenia życia kotów a jeszcze częstsza ich cierpienia – ostre fragmenty mogą wbijać się w miękkie tkanki przewodu pokarmowego, co może doprowadzić np. do powstania wielkich ropni wewnątrz organizmu. Odłamki mogą wbijać się również w dziąsła, niemal uniemożliwiając pobieranie pokarmu. Podczas gryzienia kości, kot może również połamać sobie zęby).
 8. Podawanie kotu psiego jedzenia (bardzo częsty błąd żywieniowy – kot ma zupełnie inne zapotrzebowanie na różne składniki pożywienia, niż pies).
 9. Podawanie resztek naszego jedzenia (podawanie za dużej ilości konserwowanych wędlin i soli jest zabójcze dla kota).
 10. Wymagają, by w pokarmie była dostarczana duża ilość białka.
 11. Potrzebują dostarczania w karmie tauryny, w przypadku jej niedoboru pojawiają się poważne zaburzenia:
 • zwyrodnienia siatkówki,
 • uszkodzenia mięśnia sercowego (kardiomiopatię),
 • zaburzenia neurologiczne,
 • w przypadku kotek – trudności z zachodzeniem w ciążę, obumieranie płodów, rodzenie się małych kociąt o słabej odporności i wolno rosnących,
 • mogą wystąpić zaburzenia w rozwoju kośćca.

Koty są zwierzętami mięsożernymi – mającymi ponadto dosyć specyficzne potrzeby pokarmowe:

 1. Karma musi zawierać duże ilości tauryny oraz kwas arachidonowy.
 2. Musi w niej też być sporo witaminy B6 i A.
 3. Koty mają nietypowy metabolizm glukozy, dlatego karma nie powinna zawierać dużej ilości węglowodanów.

Więcej tutaj

Najlepiej podawać kotu żywność świeżą, wychodzi taniej, a jest zdrowa i smaczna dla kota. Przykładowe domowe menu kocie:

 • woda,
 • mięso surowe przemrożone lub gotowane bez soli z ryżem i warzywami (oprócz wieprzowiny),
 • wątroba (wątroba jest kontrowersyjna z uwagi na to, w jaki sposób, na skalę przemysłową, hoduje się u nas kurczaki; w wątrobie zgromadzone są wszystkie antybiotyki, które taki kurczak zje przez 6 tygodni swojego życia),
 • jajka (białko musi być ugotowane, żółtko można podawać na surowo),
 • ryby (wyłącznie sparzone/ugotowane bez przypraw),
 • nerki,
 • serki białe naturalne bez cukru i dodatków smakowych,
 • dodatki witaminowo- mineralne, tran, oleje z ryb, oliwa z pestek winogron i oliwek (zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe).

FaniPay

FaniMani

Copyright 2020 © Szanowny Pan Kot - szanownypankot.org